Can Kurtar

İlk yardım denince profesyoneller kardiyopulmoner arrest, otomatik eksternal defibrilatör, entübasyon, mekanik ventilator gibi terimlerden bahsederler. İnsanlarımız için bu kadar yabancı terimlerin kullanıldığı; aslında herkesin yapabileceği ilk yardım konusunu hepimizin bilmesinde büyük fayda var. Yaşamla ölüm arasındaki ince bir çizgi, bir an, bir saniye… 
 
Resusitasyon ya da anladığımız dilde ‘yeniden canlandırma’…
3.500 yıl öncesine dayanan yeniden canlandırmada, ağız içine sıcak hava üfleme, tokat atma, kırbaçlama, at üstünde koşturma gibi günümüz için komik fakat; geçmişte uygun olduğu düşünülen yollar denenmiştir. Günümüzde bilim insanları en doğru canlandırma tekniklerini aramaya devam ediyorlar. 2010 yılında yayınlanan son resmi klavuz bunun en son örneğidir. İlk yardım için doktor, hemşire, sağlık personeli olmanıza gerek yok. Duyarlı bir vatandas olmanız yeterli. 
 
Peki siz bir vatandaş olarak ne yapabilirsiniz ?
 
Diyelim ki markete gittiniz ve bir kişinin yerde hareketsiz yattığını gördünüz! Ne yapmalı acaba? İlk olarak yerde  yatan kişiyi hafifçe omzundan sarsarak seslenin; “Nasılsın, beni duyuyor musun?”. Yanıt varsa kişinin pozisyonu koruyun.  Yanıt yoksa ve kişi solumuyorsa ilk olarak etraftan yardım isteyin. 112 acil sağlık hizmetlerine hemen haber verin. 
 
Peki 112 personeli gelene kadar siz ne yapabilirsiniz ? 
 
Hiç düşünmeden kalp masajına başlayın! Eskiden olsa hemen ağızdan ağıza ya da ağızdan buruna hava üfleyin demek durumundaydım, ama artık bu değişti. Kalp masajının, önem sırasına göre önceliği olduğu artık tüm acil kurtarma prosedürlerinde belirtilmekte. O nedenle siz, 112 ekibi gelene kadar, kalp masajı yaparak duran kalbin yerine kanın vücuda dağılmasını sağlayacaksınız!
 
Kalp masajını mutlaka profesyonel eller yapmak zorunda değildir. Her el hayat kurtarabilir! Peki bunu nasıl yapacaksınız ?
 
Hastanın yanına diz çokün ve göğüs kafesinin alt yarısına sağ elinizin iç kısmını yerleştirin. Daha sonra sol elinizin iç kısmını sağ elinizin üzerine koyarak parmaklarınızı kenetleyin. Basıncın hastanın kaburgalarına uygulanmadığından emin olun. Ayrıca karın üst kısmına ve iman tahtası diye bilinen göğüs kemiğinin alt ucuna baskı uygulamamalısınız. Hastanın göğsü üzerinde kollarınız dik durmalı.  Göğüs kemiğinde 5 cm lik çöküntü oluşacak şekilde baskı uygulamalısınız. Kalp masajına dakikada en az 100 bası olacak şekilde profesyonel yardım gelene kadar devam etmelisiniz. Süre uzadıkca yorucu olacağı için kalp masajı 2-3 kişi tarafından dönüşümlü olarak yapılmalı. Ve mümkün ise hiç ara verilmeden yapılmalı. Birkaç küçük bilgi ve biraz cesaret ile bir insanın hayatını kurtarmaya yetebilir. Unutmamak gerekir ki bir insanı kurtaran bütün insanlığı kurtarmış sayılır. 
 

2694 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam