Ayşecan HİZMET / Ressam

Çalışmalarımda, Şehir ve Teknoloji olgularını ele alıyorum.

Şehirlerimizin giderek dev binalarla bezenmesi ve teknolojinin olağanüstü hızını bir araya getirmek istedim. Çünkü her biri ne kadar karmaşık ve bizden bir şeyler alıp götürüyor gözükse de teknoloji gibi ömrü kısıtlı olan insanların da bu karmaşa içinde eksilip çoğalması kendilerine bağlı.

Günümüz insanı ve şehirlerinin hızla ilerlemesini sağlayan 21. yüzyıl teknolojisinin içini açıp baktığınızda aynı bir şehrin düzenini görebilirsiniz.

Hepimiz kendimizi sürekli yaratıyoruz, durmadan her gün farklı bir şeye programlanıp ilerliyoruz. Ben de bu programlanmayı, elektronik atıklarla şehir teması içine oturtarak çalışmamda sürdürüyorum.

 

E-ATIK İLE SANAT

Teknolojinin gelişmesi ve tüketimin artmasıyla ortaya çıkan e-atıklar; artık tüm dünyada çevre ve insan sağlığını tehdit etmeye başladı. Şimdiden dünyanın  yeni ve en önemli sorunu haline geldiğini söylemek mümkün. Küresel e- atık izleme ( ITU-ISWA) raporuna göre; 2016 yılında dünya genelinde 44.7 milyon ton elektronik atık ortaya çıktı. Türkiye 623 kiloton e-atık ile 177 ülke arasında 17. sırada.

Dünya genelindeki e-atıkların içindeki materyallerin tahmini değeri ise 55 milyar Euro civarında. E-Atıklarda geri dönüşüm bu anlamda yeni bir maden gibi kıymetli.  Ancak Türkiye bu konuda yolun başında, 2015 yılında 125 kilotonluk e-atık geri dönüşüme gönderildi.

Eğer yeterli önlem alınmazsa kısa vadede elektronik atıklar dünyanın en büyük çevresel ve sağlık sorunlarından biri haline gelebilir.

Dünya ve ülkemizin e atık tablosuna baktığımda; bu konuda sanat aracılığıyla neler yapabilirim diye düşündüm.  E atık sorununa sanatla dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için çalışmalarıma 10 yıl önce başladım.  Geri dönüşüme yönelik AB Projeleri yürüttüm. Elektronik atıklarla bütünleşen eserlerim ile Dünyada ve Türkiye’de e atık soruna dikkat çekmeyi hedefliyor.

Fuarda sergileyeceğim resimlerin özellikleri:
Çalışmalarımı tuval üzerine akrilik boya, yağlı boya ve e-atık ile yapmaktayım.

 

Ayşecan Hizmet

Sinan Mah. 1282 sok. No: 4 kat: 2/3 Baştaş Apt./ ANTALYA
0536 596 14 84

Web :
E-Mail :aysecanhizmet@hotmail.com

Foto Galeri


985 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam