Zayıflama Programları Kişiye Özgü Olmalı

Sağlıklı bir kiloya ulaşmanın en iyi yolu kişiye özel hazırlanmış bir beslenme programı ve düzenli bir fiziksel aktivitenin takibidir. Zayıflama programları kilo vermeye, elde edilen sağlıklı sonucun korunmasına ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını geliştirmeye yardımcı olmalıdır.

Gerek selülit problemlerinde, gerekse dokularda bölgesel veya genel yağ depolanmasında dokuların görevleri bozulmakta. Dışarıdan dokular üzerine uygulanan terapilerde dokulara sağlanan temel fayda, bozulan bu görevlerinin yeniden geri kazandırılmasına yardımcı.

Öncelikle öykülerinin dikkatlice alınması gerekiyor; problemin ne kadar süre önce, neye bağlı olarak oluştuğu, geliştiği, zaman içerisindeki seyri ve gelişimi, aile öyküsü, alışkanlıklar, sistem sorgulamaları, çeşitli hastalıklar, yaşam tarzları, sosyo-kültürel seviye dikkatlice sorgulanmalı ve problemin gelişim nedeni hakkında fikir sahibi olunmalı. Daha sonra ise gerekli hallerde biyokimyasal tahliller, fiziksel muayene yapılmalı ve vücudun bileşenlerinin oranları belirlenmeli. Fiziksel muayenede özellikle damar hastalıkları, kalp hastalığı, osteoporoz, doku nedbeleri ve damarlardaki pıhtılaşma problemlerinin olup olmadığı dikkatlice aranmalı. Bütün bu elde edilen veriler toparlanarak kişinin durumu netleştirilmeli ve tedavide izlenmesi gereken yol kişiye özgü olarak belirlenmeli.

Tedavilerin başında ve tedavi süresince 15 günlük aralıklarla kişinin gerekli kontrollerinin yapılması ve beslenme programlarının düzenlenmesi son derece önemli. Ayrıca bedensel egzersizlerin, bölgesel hareketlerin ve yürüme programlarının mutlaka yaşama kazandırılması gerekiyor, özellikle kullanılmayan doku kısımlarında vücut deformasyonlarının geliştiği dikkate alınırsa, problemli bölgelerin öncelikle harekete sevk edilmesinin önemi de büyük.

Vücut deformasyonlarının iyileştirilmesinde birçok teknolojik yöntemlerden faydalanılabilir. Özellikle elastikiyet ve kas kaybından kaynaklı sarkmaları iyileştirmek, cildin derinliklerinde birikmiş yağların metabolizmasının artırılmasında, cilt içerisinde yavaşlamış kan ve lenf dolaşımının artırılmasında, dokuların çalışmasını koordine eden reflexlerin geliştirilmesinde, dolaylı veya direkt olarak özellikle doku fonksiyonlarını uyarmak ve geliştirmek amaçlarına yönelik teknolojik yöntemlerden faydalanılmakta. Bu teknolojiler kesinlikle kişiye özel olarak belirlenmeli ve kişinin doku sağlığına zarar vermemeli. Tüm bu tedavileri sağlayan maalesef tek bir teknolojik çözüm bulunmamakta.

Obezite, şişmanlık, selülit ve sarkma problemlerinde kişiye özgü hazırlanan sağlıklı tedavi programın süresi söz konusu kişinin probleminin büyüklüğüne bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle 3 ay veya daha uzun sürelerde gerçekleştirilebilir. Genellikle haftada bir yapılan teknolojik uygulamalar ile tedaviler gerçekleştirilir. Obezitenin veya şişmanlığın sağlıklı tedavisinde aylık kilo kaybı değeri olarak 4 – 6 kg değerlerini hedefleyen bir beslenme programı planlanmalı. Hızlı kaybedilen ağırlık aynı hızla geri kazanılabilir, hızlı kilo kaybı ile kanda artan toksik yağ asitleri kişilerin kalp ve beden sağlıklarını olumsuz yönde etkileyerek yaşamla noktalanan sonuçlara varabilir. Zayıflama ve selülit tedavilerinde daima kişilerin sağlıklı yaşam düzeylerini bozmadan kontrollü bir hızda tedavi gerçekleştirilmesi hedeflenmeli.

Uygulanan tedaviler % 100 başarı ile sonuçlanmayabilir…

Kişiye özgü hazırlanan iyi bir tedavi programı ile kişilerin ihtiyacı olan sonuçlara genellikle % 80 oranında ulaşmak mümkün olabilmekte. Hedeflenen sonuç elde edildikten sonra hastanın beslenme ve egzersiz programına mutlaka devam edilmeli. Tekrar değerlendirmeler, program devamlılığı için hastanın klinik ziyaretleri planlanmalı ve takip edilmeli.  Hastalara asgari 6 aylık ilave bir sürede hafif bir koruma programı planlanmalı, böylece elde edilen tedavi sonucunun kişilerin yaşamında kalıcılığı pekiştirilmeli. Aç kalarak zayıflamaya çalışmanın kişilerin sağlığı yönünden son derece tehditkar sonuçlar doğurabileceği unutulmamalı.


2582 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam