Kilo Yönetiminde Termogenez ve Agızdan Destekler

Kilo vermek, sağlıklı olmak için hangi vitamin takviyeleri ve yiyeceklerin etkili olduğunu öğrenmekte fayda var. Hemen her gün yeni bir zayıflama ilacı piyasaya sürülüyor. Bunlardan bazıları, içeriklerinde bulunan kahve veya uyarıcı nedeniyle bazı kimseler için tehlikeli olabiliyor. Bazıları ise kilo kaybında hiç işe yaramıyor.

Yapılan bir araştırmada ABD ’li yetişkinlerin % 61 ’i aşırı kilolu ve nüfusun çeyreğinden fazlası obez olarak nitelendiriliyor. Obezite Tip 2 şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığıyla ilişkilendiriliyor.  Obezlerin %30-40’ı kilo vermeye çalıştıklarını veya kilo verip elde ettikleri durumu korumaya çalıştıklarını belirtiyor.  Kişilerin diyet ve egzersiz yoluyla kilolarını kontrol etmede yeterince başarılı olmadıkları anlaşıldığı için, obezite ile savaşta bazı ilave desteklere ihtiyaç duyuluyor. Ne yazık ki, eczacılık endüstrisi bu soruna henüz bir çare bulamadı. Daha da kötüsü, geliştirilen kilo verme ilaçlarının bazı ciddi yan etkileri ortaya çıktı.  

Termogenezi artırmak …

Neyse ki, kişilere kilo verdirmede yardımcı olabilecek birçok doğal bitki ve vitamin takviyeleri bulunuyor. Bu maddelerden bazıları, vücudun yağ yakma kabiliyetini güçlendiriyor, diğerleri de iştahı bastırıyor, yiyeceklere olan isteği azaltıyor, enerjiyi artırıyor ve vücudun su tutmasını azaltarak kilo verdiriyor. Bir çok doğal kilo verme takviyesi, kişilerin iradelerine sahip olabilmesini sağlayıp kilo verdiriyor. Yani iştahı azaltıp, enerjiyi artırıyor ve kişinin spor yapabilmesi için yeterli gücü kendisinde bulabilmesini sağlıyor.

Spirulina…

Spirulina (çeşitli mavi-yeşil yosunlar) bitkisel protein kaynağı olup, ayrıca vücuda dost karbonhidrat, B-kompleks vitaminleri (özellikle B12), A ve E vitaminleri, mineraller, eser elementler ve gamma-linolenic asit (GLA) yönünden zengindir. Spirulinanın kolesterolü düşürücü ve lipidleri (kolesterol, trigliseritler ve lipoproteinler) artırıcı etkisi yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Spirulina ayrıca, obezite ve yeme bozukluklarıyla savaşmada da etkilidir. Yüksek düzeyde protein, vitamin ve mineral içeriği nedeniyle, tokluk hissini güçlendirmektedir. Ayrıca, spirulina da bulunan fenilalanin adlı amino asit, beynin iştah merkezine etki ederek açlığın bastırılmasına yardımcı olmaktadır.

Yeşil çay ekstresi…

Yeşil çayda antioksidan özelliği olan, kanserle savaşan, LDL kolesterolünün oksidasyonunu engelleyen polifenol maddesi vardır. Yeşil çay ayrıca önemli bir kalori yakıcı mekanizma olan termogenezi artırır. Kontrollü klinik deneyler sonucunda, yeşil çay ekstresinin termogenezi ve yağ oksidasyonunu uyarıcı özelliği olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar gösteriyor ki, yeşil çayda bulunan EGCG gibi maddeler, vücut ağırlığı ve kompozisyonu üzerinde etkilidir. Sonuç olarak, yeşil çay obeziteyle savaşta faydalı olabilir. Eğer kan basıncınız yüksekse, kalp – damar sisteminde hastalığınız varsa veya şeker hastasıysanız lütfen kafeini alınmış formunu kullanın. Ayrıca, kafeinin fazlası hiç kimse için iyi değildir.

E vitamini…

E Vitamini güçlü bir antioksidan olup, vücuttaki fazla sıvının (ödem) atılması, kas kaybının önlenmesi için kullanılır. E Vitamini, vücudun yağları ve yağda çözünen vitaminleri kullanma kabiliyetini artırır. Ayrıca, E Vitamini tiroid bezinin optimal dengede çalışmasına yardımcıdır ve yaşlanmayla gelişen metabolik düşüşle savaşmaktadır.  Son yapılan çalışmalardan birinde ise, obez katılımcılardaki serum E vitamini konsantrasyonunun  normal kilolu kişilere göre %10 daha az olduğu gözlenmiştir.

Arı poleni kilo aldırır mı ?

Arı poleni zengin bir protein, karbonhidrat, mineral ve esansiyel yağ asidi kaynağıdır. Arı poleninde ayrıca B-kompleks vitaminleri, C Vitamini, mineraller, amino asitler, enzimler ve diğer önemli besin öğeleri bulunmaktadır. Arı poleni günlük diyeti destekleyici olarak, protein, yağ ve diğer önemli besin maddeleri düşünülerek alınabilir. Arı poleni yaygın olarak enerji düzeyini artırmak ve yoğun spor aktiviteleri sırasında dayanıklılığı artırmak  için kullanılabilir. Arı poleni bazı amino asitler yönünden zengin olup, kilo yönetimi için kullanılabilir. Yemeklerden önce alındığında açlığı ve iştahı  kontrol edebilir. Arı poleni ayrıca atıştırmalıkların veya atlanan öğünler yerine de alınabilir. Arı poleninin yaklaşık 15 gramı bu amaç için tavsiye edilmektedir. Arı poleninde insan vücudu için gerekli hemen tüm besin maddeleri bulunmaktadır. 


4094 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam