Eklem Tamiri ve Glukosamin Sulfat

Glukozamin sulfat, eklem fonksiyonlarının yapılabilmesi için gerekli maddelerin üretimini uyarır ve eklem tamirinden sorumludur. Bazı insanlar yaşlandıkça vücutları yeterince glukozamin üretmez hale gelir. Bunun sonucunda kıkırdağın şok tolere etme yeteneği kaybolur. 
 
Osteoartrit…
 
Halk arasında kireçlenme olarak osteoartrit, en sık rastlanan eklem iltihabı çeşididir. Eklem hastalıklarının yüzde 60'ını oluşturur. Kiloları kaldıran eklemler, kalça ve el eklemleri, osteoartritten en çok etkilenen yerlerdir. Etkilenen eklemlerde, kıkırdak tahribatı arttıkça eklem kenarlarında kemik çıkıntıları oluşur. Sonuç olarak ağrı, deformasyon, hareket yetersizliği şikayetleri ortaya çıkar. Osteoartritin başlangıcı hafiftir. Sabahları eklemlerde ağrı ilk belirtilerdir. Hastalık ilerledikçe, etkilenen eklem hareket ettirildiğinde ağrı oluşur. 
 
Faydaları ve kullanım alanları…
 
Glukozamin sülfatın asıl kullanım alanı osteoartritin tedavisine destektir. Osteoartrit ya da diğer adıyla dejeneratif eklem hastalığı, artritin en yaygın formudur. En çok yaşlılarda görülür. Yapılan araştırmalara göre, 40 milyonun üzerinde Amerikalı bu hastalıkla savaşmaktadır. Bu kişilerin % 80 ‘inden fazlası 50 yaşın üzerindedir. 45 yaşın altında, osteoartrit daha çok erkeklerde görülür. 45 yaşından sonra, kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür.  Ağırlık binen eklemler ve eller, osteoartritin dejeneratif değişikliklerinin en fazla görüldüğü yerlerdir. Kıkırdak kaybını kemiklerde deformasyon, ağrı ve eklemlerde hareket zorluğu bunu izler. İltihabi problemler ise çoğunlukla minimum düzeydedir. 
 
Osteoartritte tedavi…
 
Osteoartritin başlangıcı belli belirsizdir. Genellikle sabahları hissedilen eklem ağrıları ilk şikayetlerdir. Hastalık ilerledikçe, etkilenen eklemde ağrı oluşur ve dinlenince geçer. Genellikle iltihabi problemler oluşmaz. Glukozamin, aspirin ve diğer non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlara güvenli ve etkili bir alternatiftir. Osteoartritin tedavisinde ilk kullanılan ilaç genellikle aspirindir.  Aspirin ağrı ve iltihabi problemleri  gidermede etkilidir ve ayrıca ucuzdur. Ancak tedavi dozu yüksek olduğu için (günde 2-4 gram), genelde yan etkiler oluşur. Yan etkiler kulaklarda çınlaması ve gastrittir. Aspirinin etkili olmadığı veya tolere edilemediği durumlarda diğer non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlarda da, mide – bağırsak şikayetleri, baş ağrıları, baş dönmeleri  gibi yan etkileri vardır ve kısa süreli kullanım için önerilmektedir. 
 
Aspirinin ve diğer non-steroidal ağrı kesicilerin diğer bir yan etkisi ise, kıkırdak tamirini önlemeleri ve kıkırdak tahribatını hızlandırmalarıdır. Osteoartrit kıkırdağın dejenerasyonu sonucu oluştuğundan, non-steroidal ağrı kesiciler semptomlara iyi gelse bile, kıkırdak formasyonunu oluşmasını engelledikleri için, hastalığın durumunu daha da kötüleştirmektedirler. Yani semptomları giderirken hastalığı hızlandırırlar. Bu nedenle kullanımlarından kaçınılmaktadır.
 
Glukozamin sülfat ve kıkırdak ekstraktları…
 
Kondroitin sülfat, deniz hıyarı, yeşil dudaklı midye ve köpekbalığı kıkırdağı  dahil olmak üzere, tüm kıkırdak estraktları osteoartrite iyi gelen gıda takviyeleridir. Ancak bu maddeler saflıkları ve etkileri konusunda, glukozamin sulfatla karşılaştırıldıklarında farklılık gösterirler. 
 
Köpekbalığı kıkırdağı, deniz hıyarı ve yeşil dudaklı midye, glukozaminoglikanların (GAGlar)  bir karışımından oluşurlar. GAG ‘ların en önemlilerinden biri kondroitin sülfattır. Kondroitin sülfat, glukozamin  ile ona ilişik şeker moleküllerinin birbirini tekrarlayan ünitelerinden oluşur. Glukozamin sülfat, kıkırdak ekstraktları ve kondroitin sülfat ürünleri arasındaki fark, maden kaynağı ile (köpekbalığı kıkırdağı veya kondroitin sülfat) ile saf altın (glukozamin) arasındaki fark gibidir. Maden kaynağında altın vardır, ancak mücevher yapacaksanız en iyisi saf altın almaktır. Eklemlerdeki kıkırdağı yerine geri koymak için en iyisi glukozamin sülfat kullanmaktır.  Bunun nedeni glukozamin sülfatın hızlı emilimi ve kullanımıdır. Kıkırdak ekstraktları, köpekbalığı kıkırdağı, yeşil dudaklı midye, deniz hıyarı ve kondroitin sülfat ürünleri, büyük moleküllerden oluşur ve emilimleri son derece zordur. Bu ürünler arasında en ufak moleküle sahip olan kondroitin sülfatın emilimi, % 0-8 arasındadır. 
 

7158 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam