Bellek Kaybı veya Amnezi

“Amnezi” terimi, eski deneyimlerin bir kısmının veya tamamının hatırlanamaması durumudur.

Geriye doğru olan amnezi, bir kafa travmasından; bir hastalık başlangıcından veya aşırı duygusal travmadan sonra oluşan hafıza kaybını tanımlamaktadır.

İleriye dönük amnezi, belli bir hastalıktan sonraki olayların hatırlanamaması durumudur.

Geçici amnezi ise, özellikle bir beyin travması veya bayılmalar sonrası oluşan, kısa süreli hafıza kaybıdır. İlerleyen amnezi, bunamayla ilintili olan ve giderek artan hafıza kaybıdır.

Histerik amnezi, beynin kapasitesini aşan belli bir travmatik olay sonrası oluşan hafıza kaybı olup, geçici sürelidir, ancak yaşanan travma zar zor hatırlanabilir. Aşırı alkol tüketimi ve kafa travması ile ilgili hafıza kayıpları, iki yaygın amnezi türüdür.

Amnezi genellikle beynin her iki yanında oluşan hasar sonucu ortaya çıkar…

Tüm vücudu ilgilendiren tıbbi sorunlar akabinde amnezi ortaya çıkabilmektedir. Aşırı alkol tüketiminin neden olduğu thiamine eksikliği, yetersiz beslenme, beyin iltihaplanmaları, bayılmalar, beyin tümörleri, kafa travmaları, beyne yetersiz oksijen gitmesi, karbon monoksit zehirlenmeleri, psikolojik problemler, tedavi amaçlı elektrokonvulsif terapi, multiple skleroz, temporal lob beyin cerrahisi gibi nedenler sonucu amnezi ortaya çıkabilir. Amnezi, beyine giden kan akımının değişmesi sonucu ortaya çıkabilir (serebrovasküler rahatsızlık). Bunlar arasında felç, geçici iskemik atak (TIA) veya ilaç, alkol, toksinlere maruziyet yer alabilir.


5289 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam