21.10.2011 SABAH ANKARA

SAÇLI DERİ SAÇLARA GÜÇ VERİR

Saçları ve dolayısıyla saçlı deriyi sıklıkla etkileyen problemlerin başında metabolizmadaki olumsuzluklar, uykusuzluk, acılı - baharatlı gıdaların tüketimi, stres, ortam ve iklim değişiklikleri, çevre kirliliği gelmekle birlikte çok küçük bir kısmında ise sedef hastalığı, mantar ve cilt romatizması ve bazı metabolik hastalıklar da görülebilmektedir. Saç ve saçlı derideki şikayetler için yapılması gereken ilk adım cilt hekiminin değerlendirmesi olmalıdır.

Saçlı deri için önlemler…

Saç sağlığımızı korumak için alınabilecek önlemler ve yapabileceğimiz doğrular elbette vardır. Sağlıklı bir saç için öncelikle stres ile baş edebilmek gerekir. Hayatımızı stresten tamamen arındırmak her zaman kolay olmamakla birlikte, kendimizi tanımakla ve kendimizle barışık olmakla işler biraz daha kolaylaşabilir. Hava kirliliği ve sigara saç sağlığı için gerçek anlamda bir zindan yaratır. Bunun için gereken şey ise mümkün olduğunca kirlilik zindanından saçlarımızı kurtarmaktır. Sigara dumanından ve hava kirliliğinden uzak geçirdiğimiz vakitler saçlarımızın ve cildimizin soluk alabildiği zamanlar olduğunu unutmayalım. Ayrıca fazlaca klorlu ve kireçli suların kullanımı, sıkı dar saç bantlarının kullanımı, sık boya, fön ve kimyasal işlemlerin uygulanmasından kaçınılmalıdır.

Saçlarınız ve beslenme…

Beslenme, elbette metabolizmamızı etkileyen en önemli koşullardan biri olarak saç sağlığımızı olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Dengeli bir beslenme, sık ve az öğünler ile mineraller, eser elementler ve antioksidan içerikli gıdalardan oluşmalıdır. Özellikle saçlarda yağlanma, pullanma, kabuklanma, sivilcelenme şikayetleri olan kişilerin acılı, baharatlı, yağlı ve kızartma içerikli gıdaları tüketmemesi gerekir. Kişiye özel, tetkiklerle ortaya konabilecek eksiklikler (demir, B12 vitamini, folik asit, çinko eksiklikleri) için hekim reçetesi ile ilaç kullanmak gerekebilir.

Saçları sıkça yıkamak zararlımıdır ?

Sıkça yapılan bir hata, yağlı yada kabuklanan saçların gereğinden sıkça yıkanmasıdır. Böylece saçlı derideki normal koruyucu bakteriler bertaraf edilerek zararlı bakteri ve mantarların üremesine zemin hazırlanır. Bu da yeni kabuklanmalar, kaşıntılar ve sivilcelenmeler oluşturacaktır. En ideali saçların haftada en fazla 3 kez pH 5.5 şampuanlarla yıkanmasıdır. Eğer arındırma amaçlı olarak saçların daha sık yıkanması gerekiyorsa bunun için hiç deterjan özelliği olmayan organik şampuanlar kullanılmalıdır. Çeşitli sebeplerle kurumuş, yıpranmış ve kırılmış saçlar için  saç kıllarının en dış tabakası olan kutikulayı onaracak protein, vitamin ve bitkisel yağlardan oluşan kozmetiklerden faydalanılabilir. Bütün bu önlemler ile geçmeyen saç problemleri için cilt hekiminizin kapısını çalmak  en doğrusudur.


2515 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam