18.03.2011 SABAH ANKARA

CİLDİNİZDEKİ ÇATLAKLAR

 

Çatlaklar cildin aşırı gerilmeden dolayı yırtılmamaya karşı cillte oluşturduğu sert yapıdaki bantlardır ve bir onarım cevabının ürünüdür. Her yaş döneminde olmakla birlikte özellikle cildin gerilmesine neden olacak durumların yaşandığı dönemlerde mutlaka cildin nem kapasitesini artırıcı meyve asitlerinin ve cilde sürülen zenginleştirilmiş C vitaminin çatlakları önleyici etkilerini dikkate almak gerekiyor. Ayrıca cildin kurumasını önleyici vücut nemlendiricilerini, özellikle cilde bol nem sağlayan deniz mercanlarını içeren nemlendiricileri ve kuruyan cildin esnemesini sağlayan kozmetikleri düzenli olarak kullanmak gerekiyor.

Göğüs çatlaklarında çeşitli tedavileri bir arada uygulamak mümkün…

Çatlak bölgesindeki elastikiyeti geliştirmek öncelikle yapılması gereken tedavi. Bunun için fototerapiler, lazer terapiler, metotlu karboksiterapiler ve vakum terapiler, yüksek oranlı meyve asitlerinin uygulanması, radyofrekansdiyatermi metotları tek balına veya güçlü etki için bir arada uygulanabiliyorlar. Özellikle İngilizlerin geliştirdiği Nlite V lazer tedavisinde tedavi sonuçları oldukça başarılı olmakta. Elastikiyetin artırılmasına yönelik metotlu karboksiterapi de etkinlik karbondioksit gazından değil, gazın milyonlarca küçük baloncuklar halinde dokulara gönderilmesi ile dokularda  esnemeyi sağlayacak elastin, kollajen oluşumu uyarılıyor, o nedenle bu özelliği olan karboksiterapi teknolojileri bu tedavide başarılı olabiliyor.

Çatlak çizgilerinin hacimlerinin küçültülmesi ise ikinci sırada yapılması gereken işlem. Bunun için ise Nlite V lazer veya mikropeeling denilen yöntemler ile çatlakları oluşturan izlerin hacimleri küçültülüyor, daha az oranda ise karboksiterapiler ve vakumterapiler  tercih ediliyor. Çatlakların üzerini örten deforme, ince ve parlak cildin ise olabildiğince diri hale getirilmesi son aşamayı oluşturuyor. Bunun için ise çeşitli elektriksel yöntemler, meyve asitleri ile peelingler ve ileri düzeyde kozmetik ev bakımı uygulamak gerekiyor.

Kozmetikler tedavide tek başına yeterli olmaz mı ?

Kozmetik bakımlar her ne olursa olsun çatlakların tedavisinde tek başına kullanılamazlar Çeşitli kozmetiklerin kullanımı çatlakları örten cildin  daha canlı, daha parlak, daha nemli olmasını sağlamaktan öteye gidemez. Ancak bir klinik tedavi ile birlikte kullanılıyorsa klinik tedaviyi destekleyici kozmetiklerin kullanımı ile kozmetik bakımlar daha faydalı hale getirilebilirler.


2414 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam