17.10.2006 SABAH ANKARA

KIRMIZI YÜZ,KIRMIZI BURUNA PAYDOS

 

30-50 yaş arasında sıkça görülen kılcal kırmızılıklardan kurtulmak mümkün. Tedavi için ise özellikle ışık etkilerinin az olduğu sonbahar, kış ve ilkbahar tercih ediliyor

DOĞDUĞUMUZDA ipek görünümlü olan cildimiz gerek yaşlanma nedeniyle, gerekse çevresel, coğrafi ve mevsimsel etkilerle değişime uğrar, çeşitli problemler yaşar. Ülkemizin coğrafi konumu dikkate alındığında, cildimiz dört mevsim getirdiği iklimsel değişikliklere maruz kalmakta ve birçok problemle karşılaşmaktadır.

Özellikle beyaz ten renginin hakim olduğu bölgelerimiz Karadeniz, Marmara, ege, ve Trakya’da doğan ve yaşayan kişilerde genetik olarak cildin pigment seviyesi düşüktür. Bu nedenle de soğuk, rüzgarlı ve güneşli havalarda cildin kendisini savunmak amacıyla yüzeyindeki kılcal damarları genişlettiğini ve dolayısıyla da özelikle ışığa maruz kalan bölgelerde kırmızılık probleminin sıklıkla şikayet konusu olduğu bilinmektedir.

Çoğunlukla yüz ve burunda, daha seyrek olarak da botun ve göğsün üst kesimlerinde gördüğümüz kılcal genişlemelere bağlı kızarıklıklar bir hastalık olarak değerlendirilmese bile görüntümüzü olumsuz yönde etkilemektedir. Bu kızarıklıklar heyecan, alkol kullanımı, sıcak hava, banyo sonrasında artış göstererek, kişiler için psikolojik bir soruna dönüşmektedir.

Kılcal kırmızılıklara zaman zaman ciltte yanma, kuruma, gerileme, kaşıntı ve şişlik ile belirgin kırışıklıklar, çiller ve lekeler de eşlik etmekte ve bu nedenle hekime başvurma ihtiyacı doğabilmektedir.

KILCAL KIRMIZILIKLARIN TEDAVİSİ

Kılcal kırmızılıklar özellikle 30-50 yaş arasında ve hanımlarda fazlaca görülmekte. Bu sorun, başlangıç aşamasında tedavi edildiğinde daha kolay çözümlenebilmekte. Çok belirgin ve yaygın hale gelmiş kızarıklıklarda ise tedavi süreci daha uzun sürmekte. Tedaviler her yaşta yapılabilmekte. Tedavi sırasında acı hissedilmemekte. Kızarıklıkların tedavisinde öncelikle bu probleme yol açan nedenler ortadan kaldırılır. İncelmiş cildin kalınlaştırılmasına yönelik olarak yumuşak lazerler veya fototerapiler yapılmalıdır.yapılanmasının güçlenmesi için vitamin, mineral, protein, kollajen, elastin, amino asit, enzim, ko-enzim gibi maddeler cilde kazandırılmalıdır. Genişlemiş kılcal damarların kapatılmasına yönelik fototerapiler yapılmalıdır.

Genellikle dört haftalık bir tedavi programı ile cildin yapılanması sağlanır ve genişlemiş kılcallar kapatılarak cilt normal görünüme kavuşturulur. Yeni kılcal kızarıklıklar oluşmaması için de cilt korunmalıdır.

Kılcal kızarıklıkların tedavisi kadar oluşmasını engelleyici veya yavaşlatıcı önlemlerin alınması da son derece önemlidir. İşte, birkaç öneri:

Terliyken güneşlenmekten kaçınılmalı

Cilt kurumamalı ve çatlamamalı

Güneşlenme ve solaryum asgari düzeyde tutulmalı

Sigara, alkol, kahve kullanımından kaçınılmalı

Aşırı sıcak ortamlarda bulunulmamalı

Alkol ve parfüm içeren ürünler kullanılmamalı

4-6 haftada bir güzellik salonu veya güzellik merkezinde profesyonel bakım yaptırılmalı

Mevsimsel değişikliklere göre kozmetik bakım programları yeniden düzenlenmeli

Güneşli veya karlı havalarda güneş koruma ürünleri ihmal edilmemeli

Bol su, süt ürünleri, sebze ve meyve tüketilmeli


2579 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam