12.10.2010 SABAH ANKARA

Fazla Kiloları Verirken Sağlığınızdan Olmayın

İlkbaharla birlikte kışın alınan fazla kiloların farkında olmaya başlarız ve çözümler ararız. Bunun için kilolara veya selülite karşı ne varsa dikkatimizi çekmeye başlar. Özel diyetler, etkili metotlar, yeni teknolojiler, tüyolar, taktikler, kimlerin neler yaptığı ve daha nicelerinin içerdiği mesajlara odaklanırız, bu çözüm yollarını kendimizle ve sorunumuzla eşleştirmeye çalışırız, sonunda birine yada birkaçına odaklanır, onları uygulama yoluna gireriz.

Başkalarına iyi gelen size iyi gelmeyebilir…

İnsanların her birinin sorununun farklı nedenleri ve bileşenleri  gerçeğini dikkate alacak olursak, bu sorunları doğuran nedenlerin kaldırılmasının da kişilerin temel tedavi yolları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hal böyle iken  bir kişiye iyi gelen bir yöntem veya bir probleme iyi gelen bir metodun her kişi içinde faydalı olabileceğini düşünmek kesinlikle doğru olmasa gerek. Örnek olarak kemik erimesi veya pıhtılaşma bozukluğu olan bir kişinin kavitasyon veya akustik ve enfrarujla çalışan terapilerden, bacaklarında kılcal damarları olan kişilerin vakum ve ısı ile çalışan teknolojilerden, tansiyonu yüksek olan kişilerin karboksiterapiden uzak durması gerektiği dikkate alınmalıdır.

Kaç seansta kaç beden incelme…

İnsan vücudu çok değişken ve çoğu kez kontrol edilemeyen süreçleri sürekli yaşar. Değerlendirmeyi yapan hekimler ve diyetisyenler ne kadar isabetli kararlar verirse versinler, ne kadar güçlü stratejiler belirlerlerse belirlesinler çözüm olarak ortaya koyulan yaklaşımlar kişilerin çözümleri olmayabilir. Dolayısıyla beklenen sonuçlar kaybedilecek kilolar veya beden incelmesi olarak kesinlikle ifade edilmemesi gerekiyor, bu tür ifadelerde insanları sadece yanıltmaktan öteye gitmiyor.

Zayıflama ve formda son trend doku egzersizi…

Dokularda yaşayan biyolojimizi bozan toksinler ve yağlar hareketsiz bölgelerde birikme eğilimindeler. Hareket etmeyen bölgelerde yerleşen yağlar hücreleri çepeçevre sarar ve yaşam süreleri ile yaşamsal fonksiyonlarını kısıtlar. Sonuçta temel işlevlerini yerine getiremeyen ve yaşlanan dokular ortaya çıkar, bu dokular sağlık düzeylerini hızla kaybederek hastalıklı hale gelir ve bu olumsuzluklar tıpkı yuvarlanan kartopunun kendi kendini büyütmesi gibi büyür. Örnek olarak oturarak çalışan kişiler popo, basen ve karın bölgesinde; masa başında çalışanların sırt üst ve üst kollarda bölgesel yağlanma problemlerinin artması sıklıkla görülmektedir. O nedenle vücudumuzun her bölgesinin sağlık ve estetik için mutlaka hareket ettirilmesi gerekiyor.

Aşırı egzersiz ve düşük kalorili beslenme zarar verebilir…

Her bedenin her bir öğünde alması gereken asgari bir kalori değeri vardır. Bu değerin altında kalori sağlayan diyetlerin uygulanması sırasında dokularda yıkım başlar ve oluşan toksinler birçok dokuya zarar verebilir. Ayrıca aşırı egzersiz sırasında enerji metabolizması ile ortaya çıkan laktik asit dokularda birikerek kalp kasında toksik etki yaratabilir, hatta kalp krizine kadar giden sonuçlar doğurabilir. 

Kozmetikler ne oranda faydalı…

Selülit problemleri cildin içerisindeki lenf dolaşımının yavaşlaması olduğunu göre cildin derinliklerine ulaşabilen kozmetikler, masaj ile uygulanmasının etkisiyle beraber lenf dolaşımının hızlanmasına yardımcı olabilir. Bölgesel yağlanma problemleri ise cildin altındaki bir sorundur ve bu alana kozmetiklerin ulaşma gücü yoktur, dolayısıyla zayıflamak için kozmetikler beklentilerimizi karşılamaz.

OKUYUCU SORUSUNA CEVAP…

Hipotroidi problemim var ve zayıflayamıyorum, ne yapmam lazım ?

Troid bezi salgıladığı troid hormonu ile metabolizmayı çalıştırır, eğer yeterince çalışmaz ise metabolizma yeterince gerçekleşmez, dokular şişer, kilo artışı ve selülit görülür. Hormonlar vücutta orkestra şefi gibi çalışır. Troid hormonu veya diğer hormonların vücuttaki seviyelerindeki normal dışı değişikliklerin beden sağlığını olumsuz yönde etkiler ve inatçı kilo problemlerinin nedeni olabilir. Bu tür problemlerin mutlaka uzman hekimlerce değerlendirilip tedavilerinin yapılmasından sonra zayıflama yönünden değerlendirilmelerinde fayda vardır.


2427 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam