07.11.2006 SABAH ANKARA

GÖĞÜS ÇATLAKLARINI PERDELEYİN

 

Göğüs çatlaklarının gelişeceği bölgede ilk olarak cildinde gerilmeye bağlı kaşıntı ve karıncalanma hissi duyulmakta, ardından da pembe çizgiler belirmeye başlamakta.

Bu dönemde çatlak gelişmesini önleyici tedbirlerin alınması, bu pembe çizgileri tamamen ortadan kaldırabilmektedir. Ciltteki gerilme devam ettiği sürece pembe çizgilerin yerleri sertleşmeye, kabarık bir hal almaya başlar. Bu döneme gelmiş çatlaklar ise klinik tedavi desteğine ihtiyaç duyar. Kabarık çatlaklara müdahale edilmezse, ciltteki gerilme etkisinin ortadan kalkmasından sonra kabarıkların yerini beyaz sedef renginde, normal cilde göre çökmüş çizgiler almaya başlar ve çatlak bölgelerinde cildin elastikiyetinin kaybolmasına bağlı buruşmalar meydana gelir.

TEDAVİ AŞAMALARI

En önemli husus çatlaklara karşı oluşmadan önce önlem almak… Çatlaklar cildin aşırı gerilmeden dolayı yırtılmamaya karşı oluşturduğu nedbesel bantlardır ve bir onarım cevabının ürünüdür. Her yaşta, özellikle de cildin gerilmesine yol açacak durumların yaşandığı dönemlerde, mutlaka cildin nem kapasitesini artırıcı meyve asitlerinin ve cilde sürülen C vitaminin çatlakları önleyici etkilerini dikkate almak gerekiyor. Ayrıca cildin kurumasını önleyici vücut nemlendiricileri, özellikle cilde bol nem sağlayan deniz mercanlarını içeren nemlendiriciler ve cildin esnemesini sağlayan kozmetikler düzenli olarak kullanılmalı.

Çatlak bölgesindeki elastikiyeti geliştirmek öncelikle yapılması gereken tedavidir. Bunun için fototerapiler, lazer terapiler, metotlu karboksiterapiler, ve vakum terapiler, yüksek oranlı meyve asitlerinin uygulanması genellikle birlikte gerçekleştiriliyor. Özellikle İngilizler’ in geliştirdiği Nlite V lazer tedavisinin sonuçları çok daha başarılı olmakta.

Çatlak çizgilerinin hacimlerinin küçültülmesi ise ikinci sırada yapılması gereken işlemdir. Bunu için Nlite V lazer veya mikropeeling denilen yöntemler ile çatlakları oluşturan nedbelerin hacimleri küçültülüyor, daha az oranda ise karboksiterapiler ve vakumterapiler kullanılıyor. Çatlakların üzerini örten deforme, ince ve parlak cildin ise olabildiğince diri hale getirilmesi son aşamayı oluşturuyor. Bunun için ise çeşitli elektriksel yöntemler, meyve asitleri ile peelingler ve ileri düzeyde kozmetik ev bakımı uygulamak gerekiyor.

KİŞİYE ÖZGÜ UYGULAMA

Hamilelik ve süt verme dönemleri dışında her zaman hekimin uygun göreceği tedavilerin yapılması mümkün. Uygulamalar bir program ve takvim dahilinde kişiye özgü gerçekleştirilmeli. Her tedavi herkes için geçerli değildir. Olabildiğince göğüs çatlaklarının oluşma zamanından hemen sonra gerçekleştirilen tedaviler daha başarılı olmakta ve daha erken sonuçlar alınmakta. Hamilelik ve süt verme döneminde ise genellikle koruyucu önlemleri almak gerekiyor.

 Kozmetik bakımlar her ne olursa olsun çatlakların tedavisinde tek başına kullanılamazlar. Çeşitli kozmetiklerin kullanımı çatlakları örten cildin daha canlı, daha parlak, daha nemli olmasını sağlamaktan öteye gitmez. Ancak bir klinik tedaviyi destekleyici kullanıldıklarında daha faydalı hale getirilebilirler.


2627 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam