05.06.2007 POSTA ANKARA

Selülit Çözümsüz mü ?

Her geçen güm bedenimizdeki giysiler daha da haifliyor ve vücudumuzdaki çizgilerin daha çok farkında oluyoruz. Bahar yakında yaz mevsimini  kucaklayacak ve biz selilitlerden kurtulmanın yollarını aramaya başlayacağız.

Uzm. Dr. Sinan İbiş “ Aslında bir sağlık problemi olduğunu ortaya konan selülit problemi, halk arasında portakal kabuğu görünümü yaratan bir estetik sorun olarak biliniyor” .diyor.

Selülitin birçok nedeni olsa da, oluşumunda özellikle genetik ve metabolik faktörlerin rol oynadığı biliniyor. Hormonal problemleri olan, yanlış beslenen , çok sık kilo alıp veren, yanlış diyetler uygulayan ve hareketsiz bir yaşam süren kadınlarda selülitin arttığını belirten İbiş, “ Bedensel sorunlar yüzünden insülin direnci gelişen hastalarda, troid bezi tembelliği olanlarda , aşırı kortizon üretimi sorunlarıyla boğuşan kişilerde ve varis veya lenf ödemi olanlarda da selülit sıklıkla görülebiliyor. Selülitin kadınlarda fazla görülmesinde en önemli faktör, kadınların hormonları. Selülit bir kilo problemi gibi algılansada bu gerçeği tam olarak yansıtmıyor. Balık etli hatta zayıf kadınlarda bile selülit oluşabiliyor “ diye konuştu.

Ne kadar ilerlediğini bilmek önemli...

Selülitlerden kurtulmak istiyorsanız işe öncelikle selülitlerin ne kadar ilerlemiş olduğunu anlayarak başlamak gerektiğini ifade eden İbiş, sözlerine şöyle devam etti. “ Bunu anlamalarının en kolay yolu , selülitli bölgenizi iki parmağınızın arasına sıkıştırmak ve portakal kabuğu görüntüsünün ne kadar ortaya çıktığına bakmaktır. Portakal kabuğu görüntüsü ne kadar belirginse mücadeleniz o kadar güç olacaktır.

En sağlıklı , en hızlı ve en etkili tedavi sonuçlarına ulaşmak için, kendisinin ihtiyaçlarına uygun metodların bir araya getirilerek, kişiye özgü tedavi programlarının hazırlanması en uygun olan yöntemdir. Vücudumuza ilgimizi  esirgediğimizde ortaya çıkan selülitin kesin bir çözümü bulunmamaktadır. Hiçbir yöntem ya da teknolojide bu inatçı problemin üstesinden tam olarak gelemez “ dedi.


2321 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam