04.03.2011 SABAH ANKARA

Ellerimizdeki Lekeler, İzler

Bu izler , çillere benzeyen ufak, koyu renkli lekelerdir. Genç ellerde görülmeyen bu izler, biz yaşlandıkça hızla ortaya çıkmaya başlar. Bu pigmentasyon izlerine genelde yaşlılık izleri denmektedir. Önce bunların kanserli oluşumlar olduğundan endişe duyulabilir.; ancak kötü huylu değildirler. Ancak eğer yeni oluşmuş izleriniz konusunda endişe taşıyorsanız, doktorunuza danışarak bu endişeden kurtulunabilir.

Yaşlılık İzleri en çok kimlerde görülür ?

İster ellerde olsun, ister vücudun diğer kısımlarında, 40 ‘ lı yaşlarına gelen bayanlarda genelde ciltteki yaşlanmaya bağlı lekeler olur. Bazen gençlerde de bu lekeler oluşabilmektedir. Bu koyu renkli lekelere aynı zamanda “solar lentigolar” da denir.

Yaşlılık izleri nasıl tanınabilir ?

Yaşlılık izleri ve çillerin şekilleri oval ve düz olup, boyutları değişiklilik gösterebilir. Bazen tek başına bazen bir grup halinde görülürler. Bir aradayken daha çok dikkat çekerler. Yaşlılık izleri vücudun güneşe en çok maruz kaldığı bölgelerde daha fazla görülür. Bu nedenle onları ilk önce ellerinizde, yüzünüzde, bacaklarda ve ön kollarda fark edersiniz.

Yaşlılık izleriyle benler arasında ne fark var ?

Yaşlılık izleri benlerden farklıdır. Benler de iyi huylu oluşumlardır. Koyu kahve veya siyah renkte olabilirler. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilirler. Ya tek başına veya koyu renkli pigmente izlerin arasında bulunurlar. Benlerde oluşabilecek değişiklikler cilt doktoru tarafından kontrol edilmelidir. Benlerin birçoğu ilk olarak 20 ‘ li yaşlarda görülmeye başlar. Yaşlılık izleri ise orta yaş ve sonrasında ortaya çıkar. Ancak yıllar boyu hiç sorun çıkarmayan benler, zaman içerisinde değişime uğrayabilir. Büyüklükleri değişebilir veya üzerlerinde kıllanma oluşabilir. Bu tip değişikliklerin cilt doktoru tarafından kontrol edilmesi oldukça önemlidir.


2371 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam