02.09.2011 SABAH ANKARA

Zayıflama Programınızı Seçmek Zor İştir

Bir zayıflama programında ne aramanız gerektiğini veya ne tür sorular sormanız gerektiğini bilmeyebilirsiniz.  Sağlıklı bir kiloya ulaşmanın en iyi yolu kişiye özel hazırlanmış bir beslenme programı ve düzenli bir fiziksel aktivitenin takibidir. Zayıflama programları kilo vermeye ve verilen kilonun korunmasına yönelik sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını geliştirmeye yardımcı olmalıdır. Gerek selülit problemlerinde, gerekse dokularda bölgesel veya genel yağ depolanmasında hücresel biyoloji bozulur. Çeşitli teknolojilerle dışarıdan uygulanan doku terapilerinde sağlanan temel etki de bozulan bu biyolojinin düzenlenmesidir.

Hastaların öykülerinin dikkatlice alınması gerekir…

Problemin ne kadar süre önce, neye bağlı olarak oluştuğu ve geliştiği, zaman içerisindeki seyri ve gelişimi, aile öyküsünün olup olmadığı, alışkanlıkları, sistem sorgulamaları, devamlı hastalıkların var olup olmadığı, yaşam tarzları, sosyo-kültürel seviye dikkatlice sorgulanmalı ve problemin gelişim nedeni hakkında fikir sahibi olunmalıdır. Daha sonra hastanın fiziksel değerlendirmesi için biyokimyasal analizi, fiziksel muayenesi yapılmalı ve vücut bileşenlerini gösteren vücut kompozisyon testi gerçekleştirilmelidir. Fiziksel muayenede özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar; çeşitli damar hastalıkları, kalp hastalığı, osteoporoz, kanama ve  pıhtılaşmaya yatkınlık problemleridir. Bütün bu elde edilen veriler toplanarak hastanın durumu netleştirilir ve tedavide izlenmesi gereken yol belirlenir.

Teknolojik desteklere dikkat…

Tedavilerin başında ve tedavi süresince 7 günlük aralıklarla kişinin dokularına destek sağlayacak teknolojilerin uygulanması ile birlikte; gerekli kontrollerin yapılması ve beslenme programlarının düzenlenmesi sağlanmalıdır. Tedavide kullanılacak teknolojik yöntemlerle  elastikiyet ve kas kaybından kaynaklı sarkmaları iyileştirmek, dolaylı veya direkt olarak özellikle doku fonksiyonlarını uyarmak ve geliştirmek, dokulardaki yağ tüketimini ve bozulmuş drenajı artırmak, bozulmuş veya yavaşlamış reflexleri hızlandırıcı etkiler amaçlanmaktadır.

İki ayda nekadar kilo verebilirim ?

Obezite ve selülit problemlerinde tedavi programları başarının yüksekliğini sağlamak yönünden asgari 2 – 3 aylık bir süreyi kapsamalıdır. Obezitenin sağlıklı tedavisinde aylık kilo kaybı değeri olarak 4 – 6 kg lık değerleri hedefleyen bir beslenme programı planlanmalıdır. Hızlı kaybedilen ağırlık aynı hızla geri kazanılabilir, bu da doku ve yaşam sağlığına zarar verebilir.


2436 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam