01.04.2011 SABAH ANKARA

Kilo Kontrolü İle Kanser Riskini Azaltın

Kanser anormal vücut hücrelerinin kontrolsüz çoğalmasını ifade etmekte. Hücrelerimiz vücudumuza dışardan aldığımız bazı kanserojen maddeler aracılığıyla kanser öncüsü hücrelere dönüşebiliyor. Bu hücreler artık potansiyel kanser hücrelerini oluşturmaktalar. Yani tetikleyici etkenlerle ileride kansere yakalanmanıza neden olabilirler. Şişmanlık da bu tetikleyici faktörlerden bir tanesi.

Yağ hücreleri hormon pompası…

Araştırmalar yağ hücrelerinin kan dolaşımına hormon ve büyüme faktörleri salgılayan  birer hormon pompası gibi hareket edebildiğini gösteriyor. Şişman ve aktif olmayan bireylerde ise bu pompa aşırı çalışıyor. Eğer vücut hücreleri bu hormon ve büyüme faktörlerinin yüksek seviyelerine uzun süre maruz kalırsa,çok daha çabuk çoğalmaya başlıyorlar ve bu da kansere yakalanma riskinizi artırıyor. Amerikan kanser araştırmaları enstitüsü araştırmacıları  bu potansiyel tehlikeli durumun  geri dönüşü olduğunu vurgulamaktalar. Fazla kilolarımızı vererek ve elde ettiğiniz ideal kilolu halinizi koruyarak kan şekerimizi kontrol eden yükselmiş insülin seviyelerini normale dönüştürmek mümkün. Yine düzenli fiziksel aktivite yaparak bozulmuş  hormonal sistem faaliyetlerini düzene sokmakta mümkün.

Şişmanlıkla mücadelede bilimsel yöntem…

Kansere hazırlayıcı bir faktör olan şişmanlık tedavilerinde kişiye özgü uygulanacak sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı, bedenin yeterince kullanılmasını sağlayan bir egzersiz veya hareket aktivitesi, tembelleşmiş beden dokularında biyolojik faaliyetleri güçlendiren teknolojik destekler şişmanlıktan kaçışta yada şişmanlığa karşı önlem almakta tercih edilmesi gereken bilimsel yollarlın başında geliyor. Özellikle şişmanlıktan kaçışta yanlış ve kişilere özgü olmayan diyetler yada aç kalınmak suretiyle gerçekleştirilen diyetler ise bedene sadece kilo kaybettirmekle kalmıyor, aynı zamanda doku ve yaşam sağlığını da tehdit eden sonuçlar doğurabiliyor.

Kanserle savaşan besinler neler ?

Amerikan kanser araştırmaları enstitüsüne göre kanserle savaşan besinler; kuru baklagiller; böğürtlengillerden böğürtlen, çilek, kiraz, çay üzümü gibi meyveler; lahanagillerden karnabahar, lahana, brokoli, Brüksel lahanası gibi sebzeler; koyu yeşil yapraklı sebzelerden ıspanak, hindiba, marul, pazı gibi sebzeler; ketentohumu, sarımsak, üzüm ve üzüm suyu, yeşil çay, domates, papaya, greyfurt, karpuz, tam tahıl tanelerisoya daha birçok gıda sayılabilir.


2345 kere okundu
Test

Form Gönderimi

Tamam