> Bize Sorun
Bacaklarımda sürekli kıl dönmesi oluyor ne yapmalıyım ?
Kıl dönmesi probleminde ; artan ölü hücreler kılların cildin yüzeyinden dışarı açılan ağızlarını tıkıyor ve dışarı çıkamayan kıllar cildin içerisinde kalarak tahrişe neden olarak lekelenme, kaşıntı ve sivilce gibi sorunları doğurur. Cildinizin nem kapasitesini arttıracak bir nemlendirici losyon kullanarak ölü hücrelerin yüzeyden hızla uzaklaşmasını sağlayan yüzde 15-20 ' lik meyve asitleri losyonlarının kullanılması bu problemin kaybolmasını sağlayabilirsiniz.
 

34 yaşındayım, alt ve üst göz kapagımdaki torbalanmalar için ne yapmalıyım?
Ciltteki torbalanma veya diğer adıyla elastikiyet problemlerinde cildin sıkılığını ve elastikiyetini sağlayan kolajen, elastin ve benzeri liflerde azalma söz konusudur. Bu liflerin zenginleştirilmesi ve genç hale getirilerek görevlerini daha iyi yapabilir hale getirilmeleri bu problemi küçültecektir. Bunun için 12 ay uygulanabilen ve göze zarar vermeyen lazerler kullanılabilir. Nlite V gibi puls dye lazerler bu problemlerin küçültülmesinde güvenli ve etkin olarak kullanılabilir. İleri yaşlarda ve ileri torbalanma problemlerin de ise cerrahi çözümler gerekecektir ki, bunun içinde en doğru adres plastik cerrahlara başvurmaktır
 

Saçları sıkça yıkamak zararlımıdır ?
Sıkça yapılan bir hata, yağlı yada kabuklanan saçların gereğinden sıkça yıkanmasıdır. Böylece saçlı derideki normal koruyucu bakteriler bertaraf edilerek zararlı bakteri ve mantarların üremesine zemin hazırlanır. Bu da yeni kabuklanmalar, kaşıntılar ve sivilcelenmeler oluşturacaktır. En ideali saçların haftada en fazla 3 kez pH 5.5 şampuanlarla yıkanmasıdır. Eğer arındırma amaçlı olarak saçların daha sık yıkanması gerekiyorsa bunun için hiç deterjan özelliği olmayan organik şampuanlar kullanılmalıdır. Çeşitli sebeplerle kurumuş, yıpranmış ve kırılmış saçlar için saç kıllarının en dış tabakası olan kutikulayı onaracak protein, vitamin ve bitkisel yağlardan oluşan kozmetiklerden faydalanılabilir. Bütün bu önlemler ile geçmeyen saç problemleri için cilt hekiminizin kapısını çalmak en doğrusudur.
 

Sivilce izlerim için mezoterapi yaptırdım ancak başarılı olmadı?
Bilindiği üzere cilde ve fonksiyonlarına faydalı olabilecek çeşitli maddelerin cildin derinliklerine enjekte edilmesine mezoterapi deniliyor. Mezoterapinin tek başına ciltteki izleri azalttığına dair bir bilimsel veri maalesef bulunmamakla birlikte ancak diğer teknolojik tedavilerle kullanıldığında faydalı olabilir.
 

Gazetede yayınlanan zayıflama diyetini uyguladım, sağlığım bozuldu
Her beden mutlaka ihtiyacı olan gıdaları almalı; kalori kısarak, beslenme içeriğinden yağı çıkararak, tek bir ürünle beslenmeye çalışarak yada aç kalarak zayıflamak gibi sağlıksız beslenme anlayışlarıyla zayıflamaya çalışmak son derece yanlış. Ayrıca bazı ilaçlar veya sağlıklı ve dengeli beslenmek yerine çeşitli lifleri tek başına tüketerek zayıflamaya çalışmakta son derece yanlış. Bu durumda vücut alması gereken vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat gibi temel elemanları alamayacağı için şişmanlığın yanı sıra çeşitli hastalıklara da zemin hazırlanmış olur.
 

Zayıflama kliniğini seçerken neleri dikkate almalıyım ?
Şişmanlık, bölgesel yağ fazlalıkları, selülit ve sarkma problemlerinizde mutlaka sizi hekiminizin ve diyetisyeninizin değerlendirmesini sağlayın. Probleminizin ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlı olarak, 8 – 16 haftalık veya daha fazla sürede destek tedavilerine ihtiyacınız olacağını unutmayın. Hızlı ve aceleci olmak yaşadığınız etkilerin bedeninize zarar vereceğini ve kazandığınız sonuçların ise hızla kaybedileceğini dikkate almalısınız.
 

Yaşlanma karşıtı kozmetikler konusunda en büyük eksiklik ne ?
En iyi kozmetik değil, cildin ihtiyaçlarını karşılayan içerikte ve mevsimsel değişlikleri dikkate alan bir tercih her zaman kişilere en yüksek faydayı sağlar. Hep aynı ürünün kullanılması son derece yanlış bir alışkanlık. Her ürünün etki içeriği kapsamının değişik olduğu düşünülecek olursa; aynı amaçlı ürünler içerisinde de ürün tükenince değişiklik yapmak her zaman doğrusudur. Ürün tercihlerinde de önemli diğer husus ise cildi tanıyan, önereceği ürünleri tanıyan; dolayısıyla da kişi için en yüksek faydayı sağlayacak önerileri size sunacak, ürün kullanım döneminizde sizi takip edecek ve destek olacak noktalardan bu ürünleri edinmenizde yarar var.
 

Stres cildi yaşlandırır mı ?
Cildimiz bir yandan yeni ve genç hücreleri doğururken, diğer yandan da yaşlanan hücreleri cildin yüzeyinden uzaklaştırır. Oysaki stresli kişilerin tüm dokularındaki hücre yenilenmesi ve çoğalması yavaşlayarak problemli ciltleri ortaya çıkarmakta. Oluşan bu etkiler ile her geçen gün yaşlı hücre sayısı ciltte artarak, genç, nemi bol, diri hücrelerin yerini; yaşlanmış, incelmiş, nemini kaybetmiş hücreler alarak cildin incelmesine neden olmakta. İncelen ciltlerde de kırışıklıklar, kahverengi lekeler, kılcal damarlar, pürüzlenmeler, solukluk, matlık gibi cildin güzel, estetik ve sağlıklı görünümünü olumsuz yönde etkileyen problemler ortaya çıkmakta.
 

4 beden şişmanım, ne yapmam lazım ?
Piyasada çeşitli dikkat çekici reklamların maalesef aldatıcı karakterde olduğunu görüyoruz. Özellikle şişman kişilerin 10 seansta 10 kg zayıflama, bir seansta 3 beden incelme gibi ifadelere inanmaması son derece önemli. Zayıflama bilimsel bir çizgide kişiye özgü bir yaklaşımla gerçekleştirildiğinde kişiler için faydalıdır, aksi taktirde zararlı sonuçlar doğurabilir. Zayıflamada en büyük başarı payı şişman kişilerin kararlılığına aittir. Zayıflayan kişilerin gelecekleri için mutlaka elde ettikleri başarıları da korumaları da önemli.
 

Detoxta en büyük yanlış ne ?
Hücrelerin sağlıklı yaşamlarının desteklenmesine, toksinlerin uzaklaştırılmasına yönelik tüm terapilere, birazda istirahata sevk edilmesine ise detox adı verilebiliyor. Vücut için ne yapılırsa yapılsın en önemlisi kişiye özgü gerçekleştirilen uygulamaların gerekliliği son derece önemli. Detox etkilerini dokulara yaşatmak için yapılan en büyük yanlış hareketsizlik ve kişiye özgü olmayan tek yanlı bir beslenme modelini uygulamak.
 

Selülite kesin çözüm var mı ?
Selülit yaşayan her dokuda neden ne olursa olsun lenf dolaşımının yavaşlaması nedeniyle olabildiği bilindiğine göre vücuda ilgimizi esirgediğimizde selülit oluşabilecektir, dolayısıyla selülitin kesin bir çözümü de olmamaktadır. Hiçbir yöntem yada teknolojide bu inatçı problemin üstesinden gelemez. Ancak selülit kişiye özgü tedavi programı ile kontrol altına alındıktan sonra, elde edilen sonucun yaşama dahil edilmesi için yapılması gerekenlerin sürekli olarak gerçekleştirilmesi gerekir.
 

Uçak seyahatinde nelere dikkat etmeliyim ?
O nedenle uçak seyahatinde pamuklu ve bol giysiler, rahat ve lastik olmayan ayakkabıları tercih etmekte fayda var. Ayrıca ayak ve bacak egzersizlerini de yapmak mutsuz ayakları ve keyifsiz bacakları yaşamanızı önleyecektir. Ayrıca tansiyon değişikliklerini yaşamamak içinde uçuş öncesi sigara miktarını azaltınız, uçuş öncesive uçuş esnasında alkol almayınız
 

Nemsizlik cildi yaşlandırır mı?
Genç yaşlarda cildin daha çok nem taşıdığını hepimiz biliyoruz. Yüksek miktardaki nem de cildimizin içerisindeki genç kollajen, elastin, fosfolipid, hyaluronik asit ve glikozaminlerin bol miktarda üretilmesinden kaynaklanmakta. Yaşadığımız çevresel olumsuzluklar ve stres bu elemanların üretimini azaltmakta ve tüketimini artırmakta, dolayısıyla cildin ne taşıma kapasitesi de azalmakta. Böylece ciltte çökmeler ve ince kırışıklıklar meydana gelmekte, cilt elastikiyetini kaybetmekte.
 

38 yaşındayım ve 3 haftada bir saçlarımı boyuyorum, saçlarım cansız ve dikkat çekici dökülme var. Doktora gittim, tahlillerim normal çıktı. Ne yapmalıyım ?
Saç ve saçlı deride bir hastalık olmaması ve kan tahlillerinde mineral eksikliği ile hormon dengesizliği bulunmaması oldukça iyi bir durum. Saç boyamanız oldukça sık ve saçlı deri sağlığınızı bozabilir veya bilenemeyen nedenlerde saçlı deri problemlerinize neden olabilir. Sonuçta neden ne olursa olsun saçlı deriyi güçlendirecek terapilerden faydalanabilirsiniz. Bunun için radyodiatermi haftada bir 6 seans olarak uygulanabilir, tedavi öncesi ve sonrasında saç ve saçlı deri analizi ile faydalanma seviyeniz ortaya koyulabilir.
 

Kırışıklıklardan tamamen arınmak mümkün mü ?
Dokular sağlıklı biyolojik yaşamlarını her geçen gün idama etmekte zorlanırlar, dolayısıyla biyolojik fonksiyonlar yavaşlamaya başlar ve yaşlanma belirtilerine gidiş ise hızlanmaya başlar. Bu gerçekten yola çıkarak kırışıklıkların tamamen yok edilmesi mümkün olmamakla birlikte yapılacak bakım veya klinik tedavi prosedürleri ile kırışıklıklarını geciktirilebilirler, azaltılabilirler. Kırışıklıkların azaltılması veya kontrol altına alınmasında birçok klinik prosedürden faydalanılmakla birlikte en etkin çözüm kişinin kırışıklıklarını hazırlayan temel faktörleri azaltan kişiye özgü metotların tercih edilmesi.
 

Alnıma dolgu yaptırdım, setlikler 2 yıldır hala duruyor?
Birçok dolgu maddesinde dolgunun dokulardaki yaşam ömrünü uzun kılan sentetik ve makromolekül adı verilen birleşenler vardır. Bu maddeler dokularla çok iyi uyuşmadığından dokularda uzun süre kalır ancak dokularda fasülye şeklinde sertliklerin hissedilmesine ve dokuların bu maddelerle uzun süre savaşarak bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Bu maddelerde uzun yıllar içerisinde dokulardan kendi kendine atılabilir.
 

Gözaltlarımdaki Morarma Problemi İçin Bana Lazer Önerdiler, Bu Tedavi Doğrumu ?
Gözaltlarındaki morarma probleminin nedeni göz çevresindeki kasların yeterince hareket edememesinden dolayı kan damarları üzerindeki pompalama görevini yapamaz ve kan göz altlarında birikmeye başlar, bu birikmede yer çekimi etkisiyle göz altlarına doğru yönlenerek ciltteki mor görüntüyü oluştururu. Çözümün lazer tedavisi ile alakası yoktur, kasların ve bu bölgede yavaşlamış dolaşımın harekete geçirilmesi en doğrusu. Beraberinde göz çevresindeki dolaşımı artırıcı kozmetik ürünlerden, özel göz çevresi masajından ve klinik teknolojiler olan reflexoterapi, radyodiyatermi ve akustik terapiden faydalanılabilir.
 

Zayıflamada hangi teknolojiye nasıl karar verebilirim ?
Tedavilerin başında ve tedavi süresince 7 günlük aralıklarla kişinin dokularına destek sağlayacak teknolojilerin uygulanması ile birlikte; gerekli kontrollerin yapılması ve beslenme programlarının düzenlenmesi sağlanmalıdır. Tedavide kullanılacak teknolojik yöntemlerle elastikiyet ve kas kaybından kaynaklı sarkmaları iyileştirmek, dolaylı veya direkt olarak özellikle doku fonksiyonlarını uyarmak ve geliştirmek, dokulardaki yağ tüketimini ve bozulmuş drenajı artırmak, bozulmuş veya yavaşlamış reflexleri hızlandırıcı etkiler amaçlanmaktadır. Tüm bu etkileri sağlayan tek bir teknolojik çözüm olmamakla birlikte; teknolojiler kesinlikle kişiye özel olarak belirlenmedir.
 

Kanserle savaşan besinler neler ?
Amerikan kanser araştırmaları enstitüsüne göre kanserle savaşan besinler; kuru baklagiller; böğürtlengillerden böğürtlen, çilek, kiraz, çay üzümü gibi meyveler; lahanagillerden karnabahar, lahana, brokoli, Brüksel lahanası gibi sebzeler; koyu yeşil yapraklı sebzelerden ıspanak, hindiba, marul, pazı gibi sebzeler; ketentohumu, sarımsak, üzüm ve üzüm suyu, yeşil çay, domates, papaya, greyfurt, karpuz, tam tahıl taneleri, soya daha birçok gıda sayılabilir
 

E vitaminin kilo vermede etkisi varmıdır ?
E Vitamini güçlü bir antioksidan olup, vücuttaki fazla sıvının (ödem) atılması, kas kaybının önlenmesi için kullanılır. E Vitamini, vücudun yağları ve yağda çözünen vitaminleri kullanma kabiliyetini artırır. Ayrıca, E Vitamini tiroid bezinin optimal dengede çalışmasına yardımcıdır ve yaşlanmayla gelişen metabolik düşüşle savaşmaktadır. Son yapılan çalışmalardan birinde ise, obez katılımcılardaki serum E vitamini konsantrasyonunun normal kilolu kişilere göre %10 daha az olduğu gözlenmiştir.
 

Kimlere dolgu uygulanmıyor ?
Gebelere, emzirenlere, 12 yaş altındaki kişilere, alerji öyküsü olanlara, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları kullananlara, aktif enfeksiyon olan bölgelere, tümörleri olanlara, yumuşak doku hastalığı olanlara uygulamadan kaçınmak en doğrusu.
 

Kılcal damar problemlerinde ne yapmak gerekiyor ?
Bu konuda deneyimi olan hekimler tarafından tedaviler gerçekleştirilebiliyor. Derin damar yetmezliği görülmeyen kişilerde öncelikle çapları 1 mm den büyük kılcal damarlar içerisine küçük iğnelerle damarları kapatan ve ortadan kaldıran skleroterapi enjeksiyonu yapılıyor. Daha küçük çaplı kılcal damarlara ise puls dye lazer ve fototerapi metodu uygulanıyor. Bu metotlarla damarlarda oluşturulan ısı etkisi ile problemli kılcallar ortadan kaldırılıyor. Bu yöntemlerle kapatılan damarlar bir daha oluşmuyor, ancak oluşturucu nedenler ortadan kaldırılmadığı sürece yeni kılcal problemler oluşabiliyor. Yapılan tedavi oldukça konforlu ve her iki bacaktaki kılcal damarlar maksimum 30 dakikada tedavi edilebiliyor. Bir ay sonra kontrol ediliyor, kalan kılcal damarlara aynı işlemler tekrar uygulanıyor. İlk seansta uygulama yapılan alanlardaki kılcallar yok olurken, ağrı ve beraberindeki şikayetlerde hemen ortadan kalkıyor.
 

Bacaklarımdaki kılcal damarlar ağrı yapıyor, skleroterapi yaptırdım ama çözüm olmadı ?
Bacaklardaki kılcal damar genişlemelerine bacaklarda uyuşma, karıncalanma, ağrı, kramp şişlik ve ayak altında yanma şikayetleri eşlik edebilir. Böyle bir durumda yapılması gereken en doğru şey damarlarınızı değerlendirecek, tetkiklerini yapacak ve tedavisini planlamak üzere hekime başvurmanız. Hekiminiz yüzeyel ve derin damarlarınızın durumunu görmek için size doppler inceleme yaptıracaktır. Ardından ilaç tedavisi, pnömatik bot tedavisi, lazer tedavisi veya fototerapi gibi teknolojilerle söz konusu damarların sağlığı geliştirilerek sağlıklı bacaklar inşa edilebilir.
 

Şişmanlıkta doğum risklimidir ?
Fazla kilolu veya obez kadınlar için doğum esnasında ve sonrasında riskler daha fazladır. Hamilelerin BMI si yükseldikçe, cerrahi müdahele olan sezeryan gerekebilir. Diğer hamile kadınlarla karşılaştırıldığında, kilolu kadınların sezeryan sonrası iyileşme süreci daha uzun sürer ve daha uzun süre hastanede kalmaları gerekebilir. Fazla kilolu ve obez kadınların doğurdukları çocuklar farklı zorluklar yaşarlar. Bu bebekleri bekleyen riskler; prematüre ( erken ) doğum, özürlü doğum, yeni doğan yoğun bakım ünitesinde özel bakım ihtiyacı, çocuklukta obezitedir.
 

Kırışıklıklarım İçin botox mu, dolgu mu, lazer mi yaptırmalıyım ?
Kırışıklıklarınız bir çok nedenden oluşabilir, kaslarınız yeterli düzeyde egzersizi yaşamaz ise kendini bırakır ve ciltte katlantılara ve bu katlantılar da da kırışıklıklara neden olabilir. Yada cildiniz yeterli düzeyde neme sahip değilse, yada nem depolama kapasitesi yetersiz ise kuruyacak ve ince çizgileri oluşturacaktır. Sigara, alkol, stres, kuru hava, güneş ve bunun gibi bir çok olumsuzluklara maruz kalan ciltlerde kolajen, elastin ve benzeri proteinlerin azalmasına bağlı olarak yer yer çökmeler meydana gelecektir ve derin kırışıklıklar olabilecektir. O halde kırışıklıkları olan bir kişinin öncelikle kırışıklık oluşturucu nedenlerinin tespiti ve bu nedenlerinde ortadan kaldırılmasına yönelik terapilerin planlanması gerekiyor. Böylece gerek şikayetleri oluşturan gerçek nedenler ortadan kaldırılırken, bir yandan şikayetlerde küçültülecek ve yok edilecek, diğer yandan da gelecekte cildin daha sağlıklı, daha genç ve daha güzel olmasına yönelik olarak ta yatırım yapılmış olacaktır.
 

Dirseklerimde ve ayak topuklarımda beni mutsuz eden sertlikler var, bunlar için ne yapmalıyım ?
Sürekli çevreye temas halinde bulunan dokularda aşırı ölü hücre birikmesine baplı sertlikler olabilir. Çözüm son derece basittir. Günde iki defa kullanılması önerilen meyve % 20 lik meyve asitli krem veya losyonlar bu problemi çabucak ortadan kaldıracaktır.
 

Leke açıcı kılcal yüzümdeki damarları artırırmı ?
Leke açıcılarda kullanılan bazı maddeler lekeleri açarken cildi tahriş edebilmektedirler, bu tahrişle birlikte cilt incelebilmektedir. Böylece ciltteki lekelr büyüyebilmekte, kılcal damarlar ve kırışıklıklar ilave olabilmektedir. Cildi geliştirmeden leke açıcıları kesinlikle kullanmamak en doğrusu.
 

Zararlı ışınlardan saçları ve cildimizi korunmak için ne yapmalıyım ?
Mevsimsel değişikliklerde cildin ihtiyaçlarındaki değişiklikler dikkate alınarak doğru kozmetik kombinasyonun kullanımı sağlanmalı. Renkli, boyalı, parfümlü kozmetiklerin kullanımından kaçınılmalı. Saçlara antiglikan etkiye sahip şampuanlar kullanılmalı. Saçlarda sprey ve jöle kullanılmamalı. Cildin ultraviyole etkisinden korunmasına yönelik en az 15 güneş koruma faktörü içeren, koruma filtre çeşitliliği fazla olan koruyucular kullanılmalı. Gün içerisinde 2.5 saatte yenilenen güneş koruma ürünleri yerine günde bir defa kullanılıp, tüm gün etkin koruma sağlayan ürünler kullanılmalı. Işık hasarına karşılık bol C vitamini içeren ve cildin savunma sistemini güçlendiren hegzapeptidli kozmetikler cilde sürülmeli.
 

Güneş koruyucu kullanınca cildimde yağlanma ve siyah noktalar oluşuyor…
Yağ potansiyeli olan ciltler veya yüzeyinde ölü hücreleri fazlaca birikmiş ciltler yağ bazlı güneş koruyucuları kullandıklarında ciltte, yağlanma, siyah nokta artışı ve sivilcelenme olabilir. Bu tür ciltlerin su bazlı güneş koruyucular kullanması gerekiyor. Ayrıca içerisinde yüksek faktör olan ürünlerde dokuları yoğun olduğundan bu şikayetleri doğurabilir. En az 15 SP içeren, UVA/UVB ışınlarına karşı çeşitli filtreleri ürünleri içeren koruyucular kullanmak en doğrusu. 
 

Sigara içmeye başladım, lekelerim arttı…
Sigara içerisindeki nikotin ve beraberindeki 2000 farklı zehir kılcal damarları büzer ve cildin biyolojik yenilenme gücünü azaltır. Sigara ile cildin hücreleri kendisini yeterince yenileyemez, dokular oksijenlenemez ve beslenemez, dolayısıyla sigara içenlerin ciltleri normale göre daha koyu hale gelir ve lekelenme süreçlerini de kolaylıkla yaşar.
 

Serbest radikaller neden önemsenmeli ?
Yaşlanmadaki etkenlerden biri de vücudumuzun biyolojik yaşamında ortaya çıkan toksinler olan serbest radikallerdir. Sürekli sağlıklı yiyerek ve doğal gıda destekleri alarak yani antioksidan gücümüzü arttırarak serbest radikallerle savaşabiliriz. Hem yağda, hem de su da ki hücresel elementlerle uyumlu bir antioksidan gıda desteklerini tercih etmek serbest radikallerle savaşta en güzeli.
 

Göz altı torbalarımı botox uygulaması çözermi ?
Göz altı torbalanmasının nedeni sabit bakmayı gerektiren işleri yapmak, çok uyumak, uykusuz kalmak veya genetik olabilir ve bu nedenlerle de göz çevresindeki kasları tembelleşerek sıvıların boşaltılması yavaşlar. Yer çekimine bağlı olarak ta göz altında birikir. Oysaki botox göz çevresindeki kasları etkileyerek kırışıklıkları azaltmaya yarar. Dolayısıyla botox tedavisi ile göz altı torbalarının iyileştirilmesi mümkün değildir.
 

Göz altlarımda ilerleyen morluklar için damar lazeri yaptırmam çözüm sağlar mı ?
Göz çevresindeki morlukların temel nedeninin göz çevresi kaslarındaki tembellik olduğunu, yani sorunun damarlardan kaynaklanmadığını söyleyecek olursak damarları tahrip etmek suretiyle tedavi sağlayan damar lazerlerinin bu problemlerde kullanılmasının kesinlikle doğru olmadığını söyleyebiliriz. Göz çevresindeki dolaşımı artırıcı masajlar ile teknolojik olarak hafit vakum, radyodiyatermi ve ultrason teknikleri ve dolaşımı geliştirici masajlar, göz kaslarını daha aktif kılacak yaşamsal düzenlemek yapılması gerekenlerdir.
 

Hipotroidi problemim var ve zayıflayamıyorum, ne yapmam lazım ?
Troid bezi salgıladığı troid hormonu ile metabolizmayı çalıştırır, eğer yeterince çalışmaz ise metabolizma yeterince gerçekleşmez, dokular şişer, kilo artışı ve selülit görülür. Hormonlar vücutta orkestra şefi gibi çalışır. Troid hormonu veya diğer hormonların vücuttaki seviyelerindeki normal dışı değişikliklerin beden sağlığını olumsuz yönde etkiler ve inatçı kilo problemlerinin nedeni olabilir. Bu tür problemlerin mutlaka uzman hekimlerce değerlendirilip tedavilerinin yapılmasından sonra zayıflama yönünden değerlendirilmelerinde fayda vardır.
 

Kaç seansta kaç beden küçülme elde edebilirim ?
Uygulayıcılar, uygulanan metotlar, uygulama merkezleri kişilere uyguladıkları metotlar sonunda kaç seansta kaç beden incelecekleri veya kaç kilo verdirecekleri yönünde ne yazık ki bir vaatte bulunamazlar. Önemli olan yaşamdaki yanlışları tespit etmek ve onları yaşam içerisinde küçültmek, dokulara gerekli ve doğru yardımı sağlamak, bilinçli bir birey olarak yaşamsal gereklilikleri uygulamak.
 

Dövmelerden Arınmak Mümkün müdür ?
Dövmelerin yaptırılması kadar çıkarılması da oldukça büyük bir zorluk arz ediyor. Dövmelerin çıkarılmasında aktif Q anahtarlı lazerlerden özellikle İngilizlerin geliştirdiği Lumina Q sistemi oldukça başarılı görülüyor. Bu sistem derinlerdeki pigmentleri cilde zarar vermeden patlatıyor ve emilmesini sağlıyor. Bunun için birkaç seans genellikle yeterli olmakla birlikte bazen daha uzun seanslar gerekebiliyor.
 

Kaşlarımın biri yukarıda, diğer aşağıda. Bunun için ameliyat mı olmalıyım ?
Kaşlardaki seviye farklılığının tedavisine karar vermek için öncelikle yapılması gereken bu farklılığın neden kaynaklandığını ortaya koyacak hekimsel bir değerlendirmedir. Kişinin göz çevresi hareketleri ile bu seviye farkı düzelebiliyorsa o zaman bir botox uygulaması sorunu çözebilir, ancak bu hareketler ile sorun çözülemiyorsa o zaman estetik cerrahiye iş düşmektedir.
 

Şişmanların sıkça yaptıkları yanlışlar neler ?
Fazla kiloları olanlar genellikle kendi başlarına bireysel çözümler üretmekteler. Daha az oranda ise beslenme ve diyet uzmanlarına, güzellik merkezlerine ve endokrin metabolizma kliniklerine başvurmaktalar. Şişmanlığın aç kalarak ortadan kaldırılmaya çalışılması genellikle sıkça başvurulan bir yöntem olmakla birlikte son derece yanlış ve risklidir, çünkü açlıkta vücutta yakılan yağlardan son derece zararlı yağ asitleri ortaya çıkmakta ve bu yağ asitleri damarlarda dolaşarak kalp krizine kadar giden kötü sonuçlar doğurabilmekte.
 

Güneş lekelerim için leke açıcı kullandım, şimdi daha fazla lekem var?
Güneş lekeleri cildin zayıf noktalarının aynasıdır. Leke açıcılar genellikle tahriş edici karakterde oldukları için önce lekeleri azaltabilir, ardından da daha büyük bir leke doğurabilir. Güneş lekelerinde en önemli yaklaşım cildin zayıf bölgelerini daha güçlü hale getirecek tedavilerdir. Bu tedaviler içerisinde klinik olarak kimyasal peelingler, lazerler, fototerapiler, ultrasonik tedaviler, radyofrekansdiyatermi, elektroporasyon kullanılan yeni metotlardır. Bunun yanı sıra bir yandan lekelerin oluşmasını durdururken, diğer yandan lekeli bölgeyi güçlendirerek pigmentleri azaltan ve lekelenmeyi mehili artıran ürünlerde güncel kozmetik çözümleri oluşturur.
 

Dudak dolgusunun kalıcılığını uzatmak için ne yapmalıyım ?
Özellikle güneş ışınları, renkli kozmetikler, sigara tüketimi, klorlu sular ve olumsuz çevre koşullarından mümkün mertebe imtina etmek gerekiyor. Cildin bakımını ise düzenli olarak yapmak gerekiyor, çizgilerin gerek azaltılması, gerekse de yenilerinin geciktirilmesi amacıyla bol C vitamini ve meyve asitlerini bu bölgeye uygulamak gerekiyor.
 

Soğuk hava kılcal damarları artırır mı ?
Özellikle sıfır derece altındaki havaya maruz kalan ciltlerin rüzgar ve güneşe maruz kalmaları ciltteki kuruma problemlerini artırır, ilave olarak yüzde yanma hissi ile oluşan kılcal damarların ortaya çıkmasına neden olur.
 

Kozmetikler tedavide tek başına yeterli olmaz mı ?
Kozmetik bakımlar her ne olursa olsun çatlakların tedavisinde tek başına kullanılamazlar Çeşitli kozmetiklerin kullanımı çatlakları örten cildin daha canlı, daha parlak, daha nemli olmasını sağlamaktan öteye gidemez. Ancak bir klinik tedavi ile birlikte kullanılıyorsa klinik tedaviyi destekleyici kozmetiklerin kullanımı ile kozmetik bakımlar daha faydalı hale getirilebilirler.
 

Güneş lekelerim için leke açıcı pomat kullandım, azalma yerine lekelerim arttı…
Lekelerde leke açıcı pomatlarla işe başlamak en büyük yanlış. Lekeler cildin derin dokulara karşı zayıf bölgelerini bize gösteren işaretler. Bu bölgeleri leke açıcılar daha da zayıf hale getirir, oysaki doğrusu bu bölgeleri güçlendiren terapiler.
 

Nlite V tedavisi hangi problemlerde uygulanır ?
Nlite V tedavi sistemi ile sadece kırışıklıklar değil, aynı zamanda aktif akne problemlerini, yüzdeki ve vücuttaki sivilce izlerini, ameliyat veya yara – yanık izlerini, vücuttaki çatlakları, bacaklardaki kalın damarları ve doğmalık damarsal lekeleri de birkaç seansta belirgin olarak azaltmak mümkün olabilmekte. Özellikle sedef hastalığı olanlarında derilerindeki hastalığa ait plaklar ve çiçek hastalığı sonrası yüzde kalan çöküntü şeklindeki izler küçültülebilmektedir. Akne problemi nedeniyle uzun süre ilaç tedavisi kullanan insanlar içinde Nlite V tedavisi ilaçsız tedavi olarak diğer bir tedavi seçeneğini oluşturur.
 

Vitamin eksikliği cildimizi nasıl etkiler?
Vitamin bakımından eksik beslenmede özellikle A, C, E ve F vitaminlerinin alımındaki eksikliklere bağlı olarak cildin yenilenme hızı yavaşlar, dolayısıyla cilt içerisinde nemi bol genç hücreler yerine nemi az yaşlı hücreler yer alır.
 

Terleme tedavisinde Botoxun yan etkileri varmıdır?
Her tedavinin, minimalde olsa küçük oranda yan etkisi olabilir. Botox enjeksiyonlarının sadece cilt altına yapılması yalnızca ter bezlerini uyaran sinirlerin çalışmasını yavaşlatmakla sınırlı kalır. Klinik çalışmalarda bu uygulamaları yaptıran kişilerin binde yedisinde omuzlarda orta derecede kuvvet azalması görülebilmekle birlikte.bu şikayet oluştuğunda ise uzun sürmemiş ve tedavisiz ortadan kaybolmuştur.