Kahverengi lekelere yönelik olarak öncelikle hekiminiz veya uzmanınız cildinizi değerlendirerek lekelerin cinslerini ve neden kaynaklandığını anlamaya çalışacaktır, gerekli durumlarda ise cilt testleri de yapılarak temel eksiklikler ortaya koyulur. Özellikle güneş, yaşlılık, sivilce ve yaralanmaklara bağlı lekeler dışındaki pigment değişiklikleri dermatoloji hekimlerine yönlendirilir.

 Lekelerin nedenlerini hedef alan, lekeleri azaltan ve gelecekte de daha az lekelere sahip bir cildi inşa etmek için uygulanması gereken metotlar planlanır.

Lekelerin tedavisinde lazerler ( Puls dye lazer, Nd Yag lazer, diyot Lazer ), fototerapiler, radyo dalgaları ve derin dalga ısıtma metotlarının bileşkesinden oluşan radyodiyatermi, ses dalgalarından oluşan akustik terapi, elektro magnetik dalgalarla çeşitli maddelerin cildin derinliklerine gönderilmesinin sağlayan elektroporasyon, meyve asitleri ile kimyasal peeling ve çeşitli kozmetik uygulamalar kullanılmaktadır. 

Gerçekleştirilecek tedaviler ihtiyaçlara göre, hekimin planlaması ile haftalık seanslar halinde 2-4 aylık süreçlerde gerçekleştirilmektedir.

> Bize Sorun