Selülit adı verilen problemde hücrelerarası mesafelerde dokulardaki toksinleri taşıyan lenf sıvısı birikmekte ve hücrelerin biyolojik faaliyetlerini bozmaktadır. Selülit tedavisinin temelinde de dokularda biriken lenf sıvısının uzaklaştırılması ve lenf sıvısı içerisindeki yüksek orandaki yağın metabolize edilmesi vardır.

Lenf sıvılarının uzaklaştırılması için vakumterapi, pnömatik kompresyon,elektroterapi, ultrasonoterepi, kavitasyon kullanılırken yağların metabolize edilmesinde ise radyodiyatermi, kryoelektroporasyon, infraruj, elektrolipoliz metotlarından faydalanılmaktadır.

Öncelikle vücut kompozisyon testi ile dokulardaki yapısal değişiklikler saptanır, elde edilen sonuçlar kişilerin problemlerinin öyküsü ile birlikte değerlendirilir ve kişilerin bedensel hastalıkları ve yatkınlıkları doğrultusu da dikkate alınarak kişiye özgü bir rehabilitasyon planı hazırlanır.

Selülit yönetiminde kullanılmayan vücut kısımları harekete sevk edilir ve beslenme displini oluşturulur. Ayrıca cildin dolaşımının ve neminin geliştirilmesine yönelik ise antiselülit kozmetiklerle yumuşak doku masajları da yaşama dahil edilir.

> Bize Sorun