Cildimizdeki cansız ve mat bir görünüm, yüzeyde pürüzlenme, cilt kalınlığında azalma, elastikiyette gerileme, kırışıklıklar, lekelenmeler, kılcal damar artışları ve kızarıklıklar cildimizde yaşadığımız biyolojik yaşlanmanın başlıca olumsuz sonuçlarıdır. Bu sonuçları doğuran en önemli yaşamsal olumsuzluklar olarak stres, sigara tüketimi, yeşil doğanın gücünden yoksun yüksek kalorili beslenme ve şeker tüketimi, klimatize ortamlarda çalışma şartları, cildin ihtiyacı olan bakım unsurlarının doğru şekilde planlanmaması ve uygulanmaması, yaşanan hastalıklar ve ilaç kullanımları sayılabilir.

Bozulan işlevler…

Cildin tabakaları birçok görevi yerine getirmek üzere programlanmış, ihtiyaçlara göre otomatik olarak uyum sağlayabilen bir fabrika gibi çalışmaktadır. Cildimizde yaşadığımız tüm problemler bu fabrikanın işlevlerindeki bozuklukların sonucudur. Peki bu işlevler neler?

Üst tabakada; cildin yüzeyinde koruyucu etkiyi sağlayacak, yağ ve nemden oluşan sebum tabakasını inşa etmek, sebumun altında genç hücrelerin yer aldığı hücre katmanındaki hücreleri yenilemek ve hücre katının kalınlığını, dolayısıyla nemini ve diriliğini muhafaza etmek. Orta tabakada; kolajen, elastin, hyaluronik asit, fosfolipid ve benzeri proteinsel elemanların üretimini sağlamak, bu elemanlar sayesinde cildin nem tutma kapasitesini yüksek tutmak ve yeni hücrelerin üretilmesi için protein kaynağı oluşturmak, kan yoluyla cilde gelen maddelerden faydalanımı sağlamak, oluşan atıkların ciltten uzaklaştırılmasını sağlamak, mikrobik ve fiziksel etkilere karşı derin dokuları koruma görevini yeterince yerine getirmek, yıpranmaya karşı gerekli onarımları ve yenileme faaliyetlerini zamanında yaparak cildin yaşlanma sürecini geciktirmek. Alt tabakada; yağ depolayarak cildin hücrelerinin enerji ihtiyacını karşılamak.Cildimizdeki fabrika bu görevleri yerine getiremediğinde ise cildimizdeki istemediğimiz şikayetlerimiz ortaya çıkmaktadır.

Destekleyen teknolojik güçler…

Kryoradyoelektroforez de cildin yüzeyi ile derinlikleri arasında bir manyetik alan yaratılır, bu manyetik alan içerisinde cildin fabrikasını daha güçlü seviyede çalıştıracak maddeler elektromanyetik dalgalarla cildin derinliklerine yuvarlanarak işe yarayacakları hedeflerine ulaştırılır, özellikle kolajen, elastin, amino asitler, vitaminler, minareler ve çeşitli destekleyici maddelerden oluşturulan bir kokteyl ile biyolojik faaliyetler güçlendirilir, ciltteki geri kalmış yenileme faaliyetleri artırılır. Soğuk sıcak etkileride yaratılır, cildin bu maddeleri emme kapasitesi geliştirilerek teknolojik fayda daha da artırılır. Eskiden iğnelerle yapılan mezoterapi adı verilen yöntemle cildin derinliklerine istenen maddeler gönderilirken artık mezoterapiden 3-5 kat daha fazla madde, cildin tüm noktalarına iğnesiz, acısız ve konforlu bir şekilde cildin istenen derinliğine gönderilebilmektedir. Cildin yüzeyindeki problemlerinden sorumlu olan en önemli faktör olan kolajen ve benzeri proteinlerin ciltte üretiminin azalması ve tüketiminin artması karşısında eş zamanlı olarak ciltteki protein üreteçlerini daha fazla çalıştıracak radyo dalgaları cildin derinliklerine gönderilir. Radyo dalgaları protein üreteçlerini çalıştırır ve proteinler hızla artarak cildin problemleri onarılmaya başlar. Bu onarım esnasında ise kryoradyoelektroforez ile cildin derinliklerine gönderilen maddeler kullanılır. Cilt için faydalı 4 ayrı metodun birleşmesinden oluşan kryoradyoelektroforez işlemi dört mevsim herkese, her bölgeye uygulanabiliyor, yüz ve boyun için uygulama süresi 30 dakika yeterli bir süre ve cildin durumuna göre 4-6-8 seans planlanabiliyor. Sosyal hayatı bozan herhangi bir olumsuzluk yaşanmayacağı gibi acı ve ağrı da yok.

Yenilikçi kozmetikler…

2015 in yenilikçi kozmetik formüllerinde cildi onaran, geliştiren, yaşlanma sürecini geciktiren anlayış ön planda tutuluyor. Bu formülasyonlarla özellikle şekerin hücreleri yaşlandırıcı ve kolajeni azaltmaya yönelik etkilerini önlemeye yönelik çeşitli botanik özlerini içeren kozmetiklerle yaşlanma karşıtı etkiler güçlendirilmiş olacak. Cildin onarım sürecini güçlendirmede özellikle peptidli ürünler içerisinde artık hegzapeptid içeren kremlerin ve serumların tercihi de 2015 ‘e damgasını vuracak.

> Bize Sorun