Kozmetoloji bilimindeki gelişmeler her geçen gün daha iyi bir seviyeye ulaşıyor. Çok tercih edilen ve çokça duyulan Botox yöntemi ise kırışıklık şikayet konusu olduğunda akla ilk gelen yöntem. Kırışıklıklar oluşmaya başladığında hemen önlem almak gelecekte büyük kırışıklıkları önlemek için ilk adım, sonrasında ise kırışıklıkları kontrol altına almak için daha etkili metotları kullanmak gerekiyor.

Kırışıklık Tedavisi…

Botox metodu FDA onaylıdır. Botox kırışıklık tedavisi, belirli kaslara ait sinirlere olan iletimi yavaşlatır veya engeller. Tedavilerde yeterli dozlar kullanılmış ise beklenen etki  9 aya dek sürer. Cilt bu esnada daha düzgün görünür, kaz ayağı ve ağız kenarında oluşan kırışıklıkların görünümünü azaltabilir. Ancak, sarkma etkisi olabileceği için, ağız çevresine Botox kırışıklık tedavisi genel olarak uygulanmamaktadır. Cildin düzgün görünümü ve daha az enjeksiyon yapılması nedeniyle hastalar Botox kırışıklık tedavisini tercih etmektedir. Tedaviyi uygulayan doktorun deneyim miktarı ve beceri düzeyi çok önemlidir. 

Tedavide Aşamalar…

Botox kırışıklık tedavisinde kullanılan Botox proteini çok hassas bir yapıdadır ve dondurularak kurutulmuş bir şekilde kullanıcılara sevk edilir. Tam kullanılmadan önce Botox proteininin prosedürlere uygun olarak enjeksiyona hazırlanması gerekir. Botox kırışıklık tedavisi sırasındaki yapılan enjeksiyon ağrısızdır. En ince çaplı iğnelerle, uygulama bölgesine  ihtiyaca göre en az 3, en fazla ise 18 enjeksiyon gerçekleştirilir. Bazen enjeksiyon yapılan bölgede, birkaç noktada toplu iğne başı şeklinde kan görülebilir, ancak bunlar da üzerlerine kompres uygulandığında dururlar. Yüze uygulanan plastik cerrahi uygulamalarına kıyasla Botox tedavisi cerrahisiz olarak cerrahi sonuçlara yakın sonuçlar oluşturabilir. Birkaç dakikada tamamlanan uygulama ile hastaların ağrısız ve oldukça güvenli bir şekilde daha genç görünebilmeleri sağlanabilir. 

Beklenen Sonuçlar…

Botoks kırışıklık tedavisi uygulandığında, kontrolsüzce güçlenmiş kaslar zayıflar ve bu kasların üzerindeki deri gevşeyerek kırışıklıklar azaltılır. Süreç yavaş olmasına rağmen kırışıklıklar yumuşar ve kaybolur. Tabii ki hasta Botox enjeksiyonu sırasında biraz ağrı hissedebilir, ancak hastaların hemen tümü günlük işlerine devam edebilirler. Botox tedavisi kırışıklıkları azaltmada veya gidermede güvenli ve basit bir işlemdir. Anestezi gerektirmez. Kaşlar arasındaki dikey kırışıklıklar; alındaki yatay kırışıklıklar, göz çevresindeki kaz ayakları ve boyundaki kırışıklıklar için idealdir. Botox uygulayan hekimler uygulama alanlarında gerçekleştirilecek tedavi ile hangi sonuçların bekleneceğini ifade edebilirler. Böylece tedavi sonrasında elde edileceklerle beklentilerde örtüşmüş olur.

Güzellik İmajı…
On yıl öncesine kıyasla, güzellik imajı çok değişti. İnsanlar artık sürekli olarak çok iyi görünmek istiyor. Botoks gibi ürünlere ilgi bu nedenle çok yüksek. Botox metodu günümüzde oldukça popüler bir konudur. Farklı nedenlerle, ancak en yaygın olarak güzellik imajının değiştirilmesi için uygulanır. 

Botox  Etkili Kremler…

Botox etkili kremler botox tedavilerine alternatif olarak üretilmiştir; güvenli ve etkili alternatiftirler. Ancak hiçbir zaman enjeksiyon kadar etkili sonuçlar doğurmazlar. Özellikle alerji hikayesi olanlar, enjeksiyondan kaçınanlar için bu ürünleri kullanmak faydalı olabilir. Doğada yüksek nem seviyesi, antioksidan, protein, hyaluronik asit, kolajen gibi elemanları yüksek düzeyde içeren bu kremlerin kaslara kadar ulaşması mümkün olmamakla birlikte kırışıklık bölgelerindeki cildin nem ve gerginlik seviyesini hızla artırarak etkilerini gösterirler, ayrıca kırışıklıkların artmaya meyilli olduğu bölgelerde cildi geliştirerek kırışıklık engelleyici olarak görev yaparlar.

Şu an hamileyim ve kaz ayaklarım için botox yaptırabilirmiyim ?

Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde hekim tarafından karar verilmedikçe, zorunlu olmadıkça ağızdan veya enjeksiyon yoluyla ilaçların alınmaması veya enjeksiyonların yaptırılmaması son derece önemlidir. Botox proteini de bir ilaç olduğuna göre kullanılmaması gerekir. Bu dönemde botoxa benzer etkili kremlerden faydalanılabilir.


> Bize Sorun